Chceme-li, aby nám lavičky, terasy, ploty či zahradní domky sloužily co nejdéle, musíme jim dát správnou ochranu. Jen tak přibrzdíme čas, aby se dřevo nevrátilo do cyklu života předčasně.
Zbavte se zlozvyku a zapamatujte si to nejdůležitější. Olej a tenkovrstvá lazura patří pod vrtochy počasí. Lak, barva a silnovrstvá lazura patří vždy pod střechu. Zbytek je jen o kvalitě a komfortu při práci. A samozřejmě – napouštědlo je nezbytností, na které není radno šetřit.
Čtěte také:
Vlastní citrónovník: Užijte si chuť čerstvých citronů z vaší zahrady
Čtěte také:
Oblečte starý beton do nového šatu
Čtěte také:
Jak vyrovnat křivou podlahu?
Čtěte také:
Vyměňte váleček za stříkací pistoli
Čtěte také:
Jak uskladnit úrodu ze zahrádky?
Čtěte také:
Co jsou kanabinoidy a jak fungují?
Čtěte také:
Křesla ušák jsou pohodlným nábytkem do domácností i firem
Ať sáhnete po oleji, lazuře, laku nebo barvě, všechny naplní své poslání. Rozdíly se však ukáží brzy. Ve chvíli, kdy přijde na obnovu nátěru, všechno budete muset absolvovat znovu. Právě zde zjistíte, jestli jste se před dvěma, třemi či pěti lety rozhodli správně, nebo vás čeká trest za pochybení.
Jed musí vsáknout do dřeva
Nemusí být silný a není nutné, aby škodil člověku. Svým působením však dokáže zabránit tomu, aby se dřevo stalo příbytkem pro houby a hmyz. Jed je podstatou napouštědla, které je tím nejdůležitějším nátěrem dřeva – pod olejem, lazurou, lakem i barvou. Přestože se trochu ponáší na zahrádkářské postřiky proti houbovým chorobám a škůdcům, přece jen má jednu přednost – nezapáchá. Kdyby naši dědové znali moc moderních napouštědel, všechny jejich výtvory by byly dodnes v našich dvorech.
Odtrhněte se od předsudků, že napouštědlo je zelené nebo hnědé, jak jej léta vídáme při stavbě krovů. To nás jen obchodníci se stavební chemií přesvědčili, že chceme vidět práci, kterou máme za sebou. Napouštědlo je ve své podstatě průhledné. Použijete-li na nové dřevo Balakryl napouštědlo nebo Lazurol Fungi, budete mít pocit, že pracujete se saponátovou vodou.
Pění pod štětcem nebo válečkem, nezapáchají a vyschnou-li, dřevo vypadá úplně stejně jako před ošetřením. S tím rozdílem, že nyní odolá krátkodobému zavlhnutí, aniž by jej poškodily houby nebo hmyz.
Syntetická napouštědla však na rozdíl od vodou ředitelných přece jen dokážou proniknout hlouběji. Chráníme-li terasu nebo obnovujeme ochranu staršího dřeva, jde o přednost k nezaplacení. Primalex napouštědlo či Bondex Preserve jsou osvědčenou volbou.
Než mávnete rukou, abyste si obhájili úsporu tím, že napouštědlo tentokrát vynecháte, uvědomte si, že to může být poslední příležitostí. Ve chvíli, kdy uzavřete póry dřeva lakem nebo silnovrstvou lazurou, napouštědlo do něj už nikdy nedostanete.
Olej chrání před vodou, umí také dodat barvu
Nejeden domácí kutil má za sebou stavbu dřevěného plotu, který pro ochranu proti vrtochům počasí napustil využitým motorovým olejem. Ničí to přírodu, zapáchá a popravdě řečeno, ani s výsledným vzhledem nebude spokojen každý.
Pravdou však je, že taková ochrana je trvanlivá a funguje. Vezměme si tento nepěkný příklad za inspiraci a hledejme lepší cestu. Pokud se v jedné plechovici setká vysychavý olej s rozpouštědlem, říkáme, že se jedná o napouštěcí olej.
Nabídka začíná obyčejnou fermeží O1000, pokračuje napouštěcím olejem Lazurol S 1039 a končí kdesi u Decking Oile od Bondexu. Všechny mohou být nažloutlé ve své přirozené barvě nebo doplněné pigmentem, aby dokázaly natónovat dřevo do všech barev duhy, aniž by ztratilo na poutavosti své kresby.
Přestože oleje vždy spojujeme se zahradním nábytkem a dřevěnými terasami, hodí se na všechny plochy, které jsou vystaveny nepřízni nečasu – na ploty, přístřešky či pergoly. Olej chrání proti UV záření a vodě, postupně však ztrácí na své síle a stává se neúčinným. Zůstanou po něm pouze zrníčka pigmentu a dřevo opět saje vodu jako před ošetřením.
Stačí však obnovovací nátěr a vše je ve starých kolejích – bez přípravy, stačí jen znovu natřít štětcem nebo válcem. Desky jsou stále matné a na dotek působí pocitem neošetřeného dřeva.
Napouštěcí olej je ochrana bez kompromisu pro desky drsné, broušené i hoblované. Stačí však seběhnout z chodníčku těch osvědčených a vaše snaha se v průběhu jediného roku přemění na marnou. Sójový, slunečnicový či řepkový olej vyplaví voda za jediný rok. Nikdy se nevyrovnají dražším – trvanlivějším.
Tenkovrstvá lazura je bez závazků
Pokud k napouštěcímu oleji přimíchají vo fabrice vosky a posílí ho malým množstvím pryskyřice, rázem se přemění na syntetickou tenkovrstvou lazuru. I od ní se očekává, že se bude chovat stejně jako olej. Otevřete plechovičku Lazurolu Classic od BALu a okamžitě víte, na čem jste. Hezky vsákne do dřeva, propůjčí mu svoji barvu ai po letech vypadá dřevo pěkně – přirozeně. Až po dešti se ukáže, zda ještě lazura plní svůj úkol, nebo ne.
Pokud desky mění barvu od vlhkosti, je čas na obnovu nátěru. Nemějte však naspěch, tak jako u olejů, i nyní jste podstoupili ochranu dřeva bez jakýchkoli závazků. Kdykoli ho můžete nechat stárnout svou cestou, aniž by mu to ublížilo. Taková ochrana svědčí každé ploše, která na sluníčku dokonale prosychá. Jako staré stodoly a humna, na kterých i neošetřené desky vypadají po letech zdravě.
Některé lazury jsou však navrženy tak, aby zasychaly mnohem rychleji než olejové. Ředí se vodou a zasychají takovým tempem, jakým se voda dokáže odpařit. Tou nejdostupnější je snad Balakryl Dixol.
Natřete jednou a už za dvě hodiny můžete opět, protože první nátěr mezitím dokonale proschl. Je to bez zápachu a jde to rychle. Pokud malujete plot, filagorii nebo chatu, práce jde rychleji, než jste čekali.
Proč natírat dvakrát? Pokud jsou desky hoblované, tenkovrstvá lazura do nich nasákne o poznání slabší než napouštěcí olej. Aby byla ochrana dostatečná, nanášení žádá posilu. U broušených je však třeba dát pozor. Zvýrazní se každý škrábanec, pokud je povrch broušený, musí to být provedeno rovnoměrně.
Lak nemusí být pouze průhledný
Zatímco jsme se dosud snažili ochránit dřevo napouštěním, nyní přichází úplně jiný přístup. Co takhle vytvořit na něm tenkou vrstvičku, která by fungovala podobně jako igelitový sáček? Pokud bude dobře těsnit, voda se dovnitř nikdy nedostane.
Takto ošetřené dřevo zůstane na dotek studené a ztratí porézní strukturu, bude se však výborně mýt. Lak zajisté znáte. Je to pryskyřice, přes kterou se dřevo vyjeví v celé své kráse.
Přes akrylový a polyuretanový si zachová svoji přirozenou barvu, přes alkydový se zvýrazní jeho žluté tóny. Možná máte lak na parketách, možná jste jím natřeli smrkové sloupky altánu a možná jste jím v roce 1982 natírali celou chatu. Bez ohledu na to, jak ho tehdy volali.
Přidejte však do laku pigment, a rázem jej můžete pojmenovat silnovrstvou lazurou. Přestože může mít všechny barvy duhy, stále přes něj je vidět kresbu dřeva. Stále je to lak, ledaže tónovaný. Zde však už není třeba pochybovat o úmyslu výrobce, zda patří do exteriéru, nebo ne. Nejednou je proto součástí také UV filtr, který má nátěr chránit před stárnutím.
Všechno se však změní, když do něj v továrně přimíchají i plnivo. To způsobí, že již nebude vidět dřevěný podklad, ale navenek se objeví už jen odstín nátěru. Mluvíme o krycí barvě, která je ve své podstatě bílá nebo tónovaná do libovolného odstínu.
Přestože je voláme třemi různými jmény, v podstatě jde o totéž. Všechny patří pod střechu, protože ve chvíli, kdy zestárnou a objeví se na nich první praskliny, začne se dít cosi nečekaného. Voda, která přes ně vsákne do dřeva, nemá jak uniknout ven. Neodpaří se na slunci, kyne pod bariérou. A spolu s ní začínají růst houby, které dokážou dřevo nadobro znehodnotit.
Pamatujete si ještě na plotové latě, které pod silnovrstvou lazurou vyhnily? Stejné by to bylo i pod lakem nebo pod barvou, protože ty nové se už nezvyknou loupat jako kdysi. Prošvihnete-li termín obnovného nátěru, obvykle je již pozdě. Právě proto takový nátěr patří vždy pod střechu, kde do něj nikdy nebude zatékat. Například na okenní rámy. Pokud však patříte mezi pedanty, kteří jsou ochotni investovat svůj čas a peníze do pravidelného natírání, nemusíte se bát použití ani jinde.
Pomýlené Slovensko
Není žádné tajemství, že naše škvarka země se stala v Evropě unikátem. Není jiné země, kde by se prodávalo více silnovrstvých lazur než tenkovrstvých. Neinformovanost spotřebitele a silný marketing jedné z firem způsobily, že lidé začali pohlížet na lazury jako na ochranné laky, které zakrývají dřevo ochranným filmem.
Zatímco noviny a časopisy psaly o lazurování v hrubé podstatě a bez detailů, spotřebitelé kupovali to, co jim reklama tlačila do výhledu. A tak vznikla zkušenost s lakováním v exteriéru namísto toho, aby se dřevo napouštělo tak, jak se patří. I dnes najdeme na našem trhu firmy, kterým v nabídce tenkovrstvé lazury chybí. Například JUB vám nabídne pouze jejich LazurTop, který vám zamotá hlavu nápadnou podobností s TopLazurem od Belinky – také silnovrstvým.