Kde hledat starožitné poklady do bytu

- Komerční sdělení -brilantní

Ultramoderní designový kuchyňský stůl zkombinovaný s ošarpanými tonetkami ze selského domu babičky. Na stole leží háčkovaný ubrus a obitý smaltovaný cedník sloužící jako mísa na ovoce. Na stěně visí moderní černobílá grafika v masivním vyřezávaném zlatém rámu, ve kterém kdysi trůnila Panenka Maria s Ježíškem. I u vás doma to vypadá nějak podobně?

Kombinace nového a starého při zařizování interiérů je v současnosti, jak se říká, „in“. Ať už to označíme nálepkou vintage, retro nebo recyklo, stále více lidí hledá do svých příbytků jedinečné kousky s historií. Pokud vás chytila ​​vlna nostalgie, poradíme vám, kde po takových starožitných pokladech pátrat.

Čtěte také:

Vlastní citrónovník: Užijte si chuť čerstvých citronů z vaší zahrady

Čtěte také:

Lihový biokrb komín nepotřebuje

Čtěte také:

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

Čtěte také:

Na vajíčka není třeba čekat do jara

Čtěte také:

Vitamíny, které rostou před očima

Čtěte také:

Liška

1.Burzy (nejen) starožitností
Burzy už dávno nejsou jen parketou vášnivých sběratelů, kteří jdou po konkrétních věcech a přesně vědí, co hledají. Potkáte zde i mladé páry, které chtějí získat kus historie do svého prvního bytu, starší manžely hledající doplňky na chalupu, rodiny s dětmi, kterým chtějí přiblížit, jak se žilo kdysi, ale i kšeftáře a překupníky. Rovnice čím větší poptávka, tím větší nabídka platí iv této oblasti. Důkazem je, že vznikají stále nové a nové burzy starožitností či bleší trhy a nabídka zboží je opravdu široká.

Natrefíte zde na „haraburdy“ od nábytku, přes porcelán a potřeby do domácnosti, zemědělské nářadí, umění, šperky, oděvy až po knihy, LP desky a různé neidentifikovatelné součástky. Některé jsou v dobrém stavu, jiné potřebují zásah chytrého mistra a od toho se většinou odvíjí i cena. Cenovky jako v supermarketu nečekejte. Cena je zásadně věcí dohody, určitě se vyplatí smlouvat. Pokud je prodejce nezkušený a neví, co prodává, může se vám podařit ulovit skutečný poklad za „babku“. Vyzkoušet si to můžete už dnes na oblíbené burze starožitností na hradě Červený Kámen, která se koná několikrát od jara do podzimu. Třeba si však přivstat, neboť tržníci už kolem oběda balí.

2.Starožitnosti a sběratelé
Snad v každém městě se najde alespoň jeden obchod se starožitnostmi či „haraburdar“. Obchodníci, kteří se této činnosti věnují déle, aktivně vyhledávají historické kousky a do kamenné prodejny spíše zavítají i lidé, kteří chtějí něco prodat. V jejich nabídce naleznete zachovalejší a hodnotnější předměty než na burzách. Často k nim umí vypovědět i příběh. Ale projeví se to i na cenách. Ani zde však není zakázáno smlouvat. V takových prodejnách vám budou možná umět pomoci, pokud hledáte něco konkrétního.

Tipy na obchody se starožitnostmi nebudeme uvádět, protože je jich opravdu hodně, ale pokud jste z okolí Bratislavy a chcete navštívit jedinečný „haraburdářský“ ráj, udělejte si výlet do nedaleké rakouské obce Potzneusídl. Majitel tamního zámku ho doslova zaklidil starožitnostmi, knihami, náboženskými ikonami a různými historickými předměty. Některé jsou k prodeji, jiné patří pouze do jeho sbírky. Procházet se místnostmi dvoupatrového zámečku je skutečný zážitek. Otevřeno je každý den v době od 10.00 do 16.00 ao víkendu do 17.00. Vstup je bezplatný a za 3 € vám majitel, který v zámečku i bydlí, provede komentovanou prohlídku.

3.Záložny
Sem tam se dá poklad objevit iv záložnách, ačkoli lidé sem většinou nosí věci novějšího data výroby, než prodávají na burzách či ve starožitnictvích. Ale za přijatelné ceny zde pořídíte například porcelán, sklo, křišťál, domácí potřeby, případně šperky. Občas se objeví i starší kusy, ale ty jsou i adekvátně oceněny. Většina záložen už dnes patří do sítě a nedá se v nich o ceně vyjednávat.

4.Internet
Tak jako obchod s jiným zbožím, i prodej starožitností se přesouvá na internet. Internetové obchody má stále více kamenných starožitnictví, ale řada nabídek se objevuje na sdružených inzertních portálech jako bazos.sk, bazar.sk, inzeraty.sme.sk, na specializovaných portálech jako starozitnosti.sk nebo na sousedských burzách, které vznikají na Facebooku.

Na internetu platí dvě zásady: je třeba být rychlý a dát si pozor na podvodníky. Na internet dávají inzeráty na prodej i obyčejní lidé, kteří zdědili dům nebo byt po prarodičích a vyklízejí věci. Možná neumí správně určit cenu a pokud budete dostatečně rychle reagovat, můžete získat hodnotnou věc skutečně levně. Jelikož na internetu často neumíte zcela posoudit stav, kvalitu a pravost, domluvte se s prodávajícím na osobním převzetí nebo si nechte věc poslat na dobírku, abyste předešli zklamání.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora