Připravte domů na podzim a zimu

- Komerční sdělení -brilantní

Vytrvalé deště, klesající teploty a stále větší tma za ranního vstávání do práce naznačují, že léto je nenávratně za námi. Možná nás ještě čeká pár teplých dní, ale pomalu je třeba se připravit na podzim. Nejen sebe, ale také svůj příbytek zevnitř, abyste se v něm chladných měsících cítili co nejlépe. Na co byste při zazimování neměli zapomenout.

1.Udělejte revizi šatníku
Lehkým letním šatům a plátěným kalhotám už odzvonilo, je třeba je uložit k zimnímu spánku a probudit svetry, kabáty, čepice a šály. Pokud vám v šatníku zůstalo nošené letní oblečení, před přesunem do krabic nebo méně dostupných polic v šatníku jej vyperte. Zdá se vám, že jste na sebe některé věci vůbec neoblékli? Zatím je nevyhazujte, ale odložte je někam stranou. Zase na jaře se k nim vrátíte a přehodnotíte, jestli je zařadíte do šatníku, nebo půjdou ven. Pokud odkládáte letní oblečení do krabic, označte je. Pokud používáte vakuové pytle, věci do nich úhledně pokládejte. Mezi oblečení můžete vložit sáček se sušenou levandulí nebo zabalené mýdlo, abyste jej provoněli a ochránili před případnými škůdci.

Čtěte také:

Sedm tipů pro svěžejší vzhled vašeho příbytku

Čtěte také:

Na chladné dny myslete už dnes

Čtěte také:

Když v kuchyni vládne elektrický gril

Čtěte také:

Takto vypadá skutečně minimalistický nábytek

Zimní oblečení před uložením na frekventovaná místa v šatníku přetřiďte. Zkontrolujte, zda jsou věci v dobrém stavu a zda nepotřebujete doplnit nějaké kousky do vaší garderoby. Pokud je to nutné, oblečení vyperte a ožehlete. Pokud jste před příchodem léta nedali vyčistit kabáty, zaběhněte do čistírny.

Nezapomeňte na podzim připravit také svoji skříňku s botami. Letní boty očistěte, ošetřete je podle toho, jakou péči vyžaduje materiál, a odložte je do původních krabic nebo plátěných sáčků a přihoďte také nějaký přírodní zdroj vůně. Podzimní boty a kozačky před prvním použitím naimpregnujte, aby odolaly deštěm, a zkontrolujte podpatky, vložky i šňůrky, zda není třeba něco vyměnit. Můžete je také zevnitř vydezinfikovat speciálním sprejem na obuv.

2.Vytáhněte deky
Pomalu se nám do života vkrádají chladnější dny, zatím to cítíme zejména ráno a večer. Proto vytáhněte ze skříně deku a umístěte ji na dostupnější místo – přehoďte ji přes opěradlo křeslo nebo dejte na pohovku, kde večer sledujete televizi. Pokud pocítíte potřebu zachumlat se, budete ji mít po ruce. Stejné opatření proti zimě můžete podniknout i v ložnici. Na spodek postele k nohám si nachystejte deku nebo pléd. Pokud by vám byla v noci zima, jen si je natáhnete přes peřinu. Pléd navíc dodá vaší ložnici nový – útulnější vzhled.

Později během podzimu nastane čas i na výměnu peřin, pokud jste na to zvyklí. Tenčí letní přikrývku vyperte nebo zaneste do čistírny a odložte na zasloužený odpočinek a vytáhněte hrubší peřinu. Změnit můžete i povlečení, na zimu se hodí například flanelové.

3.Udělejte si teplo
Pokud máte v domě funkční krb nebo pecku, dopřejte jim před zimou zaslouženou údržbu. Pozvěte si kominíka, aby vám zkontroloval komín. Krb vyčistěte zevnitř i zvenčí a nachystejte si dřevo a vše potřebné k jeho obsluze na dostupné místo. Krb dodá vašemu domovu v zimě příjemný hřejivý pocit a vykouzlí útulnou atmosféru.

Pokud si nemůžete dovolit v interiéru „skutečný“ a zahřívají vás jen radiátory, i ty vyžadují před topnou sezónou údržbu. Minimálně je důkladně vysajte a otřete od prachu ve všech záhybech.

  1. Nachystejte svíčky, ztlumte světla
    Příjemnou atmosféru během dlouhých zimních večerů vykouzlí svíčky. Před příchodem zimy vyčistěte svícny, které jste v létě nepoužívali. Zkontrolujte zůstatky svíček, zda se ještě budou dát použít a v jakém stavu je knot. Pořiďte si také aromatické svíčky pro provonění interiéru. Na podzim se hodí i těžší dřevnaté vůně, směrem k zimě a Vánocům zase tradiční vůně jako jablko, skořice, pomeranč a podobně.

Příjemnou atmosféru dotvoří i světla. Centrální osvětlení můžete částečně ztlumit a zaměřte se spíše na bodové osvětlení pracovního stolu. Na podzim a v zimě se aktivity přesouvají do interiéru, spíše se stmívá, svítit potřebujete i ráno. Tomu přizpůsobte i osvětlení.

5.Pozvěte domů barvy
Podzim je v přírodě nádherný, tak něco z té krásy pozvěte ik sobě domů. Nasbírejte si například šípky i se zbývajícími zelenými listy a udělejte si z nich kytičku nebo si naaranžujte kytici z barevných listů, halúzek a sušených květin. Vyložte na misku čerstvá jablka a hrušky. Na okno rozložte dekorační tykvičky různých tvarů. Pohrajte si s kaštany, ořechy… Hledejte inspiraci v přírodě, nabízí toho opravdu hodně. Přinesete si domů nejen podzimní barvy, ale také vůně.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora