Sedm tipů pro svěžejší vzhled vašeho příbytku

- Komerční sdělení -brilantní

Než se podzimní dny stanou ještě fádnějšími, nechte se inspirovat drobnými úpravami, které vám pomohou nabít se energií.

Dny jsou stále kratší, počasí sychravější a nejednou se zdá, jako by na nás doléhala tíha blížící se zimy. Není to však chlad, který nám kazí náladu, ale pochmurnost všedních dnů. Za tmy vyrážíme do práce a téměř potmě se vracíme zpět do našich domovů. Pokud v našem životním prostoru chybí jiskra, zmocňuje se nás nechuť, únava a melancholie. Pryč jsou věru už veselé dny rozmarného léta.

Čtěte také:

Na chladné dny myslete už dnes

Čtěte také:

Když v kuchyni vládne elektrický gril

Čtěte také:

Připravte domů na podzim a zimu

Čtěte také:

Takto vypadá skutečně minimalistický nábytek

Než se dny stanou ještě temnějšími, měli bychom se poohlédnout po našich příbytcích a udělat pár změn, aby nás svěží vzhled interiéru energicky vzpružil do každodenní rutiny. Obvykle se nad takovými věcmi nezamýšlíme, ale pokud se ohlédneme kolem sebe, zdá se jakoby právě fádnost v této části roku zesílila. Pokud máte pocit, že nadešel správný čas něco s tím udělat, možná se necháte inspirovat některými z našich tipů.

Odlehčete ho od nepotřebného
Přestože tak činíme při každém velkém úklidu, čas od času nezaškodí udělat velkou čáru svým bytím a zbavit se věcí, které již nepotřebujeme. Naše příbytky nejsou nafukovací a zkušenosti ukazují, že stále kupujeme víc a víc věcí. Postupně se kopí, hromadí a zavazují, aniž bychom si to uvědomili. Právě velké třídění může být cestou, která nám odlehčí prostor, ve kterém žijeme.

Poprocházejte místnost za místností a zamyslete se nad každým předmětem, který se vám mihne před očima. Nejeden je užitečný, další má vzpomínkovou hodnotu, jsou však i takové, které vůbec nepotřebujeme a možná jsme je ani nikdy nepotřebovali. Pokud je nejprve zabalíte do krabice a přenesete do sklepa, po měsíci či dvou budete mít jistotu, že se jich můžete klidně zbavit. Nezáleží na tom, jestli je někomu darujete, prodáte na burze nebo odložíte na sběrný dvůr. Hlavní je, že byt bude vzdušnější.

Nevšímejte si však při takovém třídění jen nedůležitých drobností, ale i velkých věcí, kolem kterých denně procházíte. Nejednou se stane nepotřebnou i skříňka či stoleček, které po vytřídění nemají už čím posloužit.

Vyměňte svítidla, která dělají tmu
Pokud nás trápí krátké dny, mnohem více by nás měla trápit svítidla, která neplní své poslání. Velká, dekorativní stínítka možná vypadají fajn, ve skutečnosti však brání světlu, aby se dostalo do každého koutu místnosti. Pokud je pod lampou nejvíce světla a v koutech nejméně, žádá to změnu. Moderní, odlehčená svítidla nestojí mnoho a dokážou výrazně změnit pohodu, kterou od svého bydlení očekáváme.

Nejen stínítka samotná, ale i žárovky a zářivky nemusí být nejvhodnější. Říká se, že namodralé světlo pomáhá koncentrovat se, nažloutlé zase navozuje pocit tepelné pohody. Ať je to však jakkoli, přece jen bílé světlo je v této době nejpřirozenější. Zda jej v interiéru vykouzlíte dostatečně silnými LED žárovkami nebo kompaktními zářivkami je pouze na vás.

Pokud však jde o kvalitu světla a jeho jiskru – byť nažloutlou – velká pozornost patří úsporným ekohalogenům. Pokud k jasnému bílému světlu přidají brilantní jiskru detailu a věrnosti barev, budete mít pocit, jako by se každá stěna o metr odstoupila a poskytla vám více místa pro život.

Osvoboďte okna
Právě přes okna se do našich příbytků dostává světlo z přírody, ačkoli je ho pomálu než v ostatní měsíce roku. A nejde jen o světlo samotné, ale io výhled, díky kterému se nám nejednou zdá, že naše pokoje nejsou krabicemi obehnanými zdmi, ale pouze koutkem, který nám poskytuje soukromí. Do skříní k odpočinku tedy patří všechny těžké závěsy, dlouhé záclony a květiny, kterým se nadobro podařilo zahatat parapetní desky.

Stačí kratší záclonka, možná světlá roletka či žaluzie ak tomu skromnější výzdoba zeleně. Ne, není třeba se rázem zbavit výpěstků a radostí. Čochvíle koncem zimy však přijde čas pro zmlazování a z mateřských rostlin nám zůstanou jen svěží výhony. Pokud teď na čas v jiném místě ztratí kousek svého půvabu, nebude to na věčnou škodu. Ba nejedna z rostlinek jakoby v tom viděla stimul a zpevněla. Na úkor olistění, avšak s mnohem vyšší vitalitou do dalších sezón.

Možná jste se nad tím nikdy nezamýšleli, ale moderní okna s dvojitými výplněmi jsou úplně jiná než ta, která jsme používali v minulých desetiletích. Mají skleněné tabule potažené tenoučkou vrstvičkou kovu, která nás obírá až o třetinu světla. Můžete si to vyzkoušet. Dívejte se na podlahu či stěnu na kterou dopadá světlo okna a otevřete jej. Uvidíte, jak se všechno rozjasní. To vám ale nikdo neřekne, pouštíte-li se do výměny.


Tip redakce: Těšíte se na jaro? Dejte o tom vědět, jarní dekorace připraví Váš domov na slunné dny.


- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora