Lihový biokrb komín nepotřebuje

- Komerční sdělení -brilantní

Je to atmosféra, která vyvolává touhu zažívat ji znovu a znovu. Hravé plamínky svým blikotem předvádějí živel spoutaného ohně a do místnosti se pomalu šíří příjemné teplo.

Než sedíte v pohodlném křesle a vychutnáváte si oprášené historie z Vajanského novel, váš příbytek jakoby se vpíjel do časů minulých. Bez ohledu na to, zda bydlíte v chaloupce na venkově, nebo zbrusu nové městské bytovce.

Čtěte také:

Vlastní citrónovník: Užijte si chuť čerstvých citronů z vaší zahrady

Čtěte také:

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

Čtěte také:

Na vajíčka není třeba čekat do jara

Čtěte také:

Vitamíny, které rostou před očima

Čtěte také:

Kde hledat starožitné poklady do bytu

Čtěte také:

Liška

Předností biokrbů je, že k nim není třeba stavět žádný komín. Vybalíte krabici, namontujete kovový rám na zeď, nalijete líh do hořáku a zapálíte. Od této chvíle se začne vaším příbytkem nést atmosféra, která je příjemná, odpočinková a prudce návyková. Právě v přechodných obdobích roku se takové přitápění těší největší oblibě. Zmapovali jsme biokrby živě, abychom vám prozradili víc.

Teplo vyrábějí, nejsou jen pro krásu
Pokud jste dosud na biokrby pohlíželi jako na módní prvek, který slouží více potěše oka než příjemnému pocitu tepla, měli byste vědět, že jde o skutečná ohniska ze kterých se teplo šíří do celého prostoru. Podobně jako radiátor, i biokrb zahřívá vzduch, který přechází v jeho blízkosti. Od plamene se nahřeje hořák, poté kovová obestavba a přitom zahřátý vzduch stoupá ke stropu místnosti.

Když naplní prostor pod stropem, postupně začne teplo sedat až po samou zem. Z našich zkušeností můžeme říci, že nejrychleji pocítíte teplo biokrbu v dřevostavbě, ohřívání se svižně projeví iv podkrovních prostorách, kde jsou sádrokartonové podhledy pod kterými se ukrývá izolace. Biokrb se proto stal standardem nízkoenergetických a pasivních domů. Neznamená to však, že se při kráse plamínků neohřejete i ve starším rodinném domku či na chalupě. S typickým 2-3 kilowattovým výkonem můžeme biokrb přirovnat k elektrickému radiátoru bez ventilátoru.

Hořák není tajemnou vědou
Můžete si to vyzkoušet. Nalijete líh do hrnce, zapálíte ho a objeví se na něm krátký, modrý plamen jako při flambování. Po několika minutách, kdy se líh zahřeje, plamen nabere délku az namodralého se probarví na žlutý. To proto, že zahřátý líh se začal odpařovat a oheň vzniká v jeho párách. Přesně tak funguje i hořák biokrbu s tím rozdílem, že všechno máte pod kontrolou.

Líh je uzavřen v nerezové nádobce, která má na vrchní straně dlouhou štěrbinu. Právě přes ni se v bezpečném množství zvedají páry hořícího lihu. Abyste měli pod kontrolou sílu hoření a množství tepla, které při něm vzniká, hořáky mají posuvnou klapku, kterou bychom mohli přirovnat k žaluzii. Zúžíte otvor a najednou krb hoří slabší, méně topí a spaluje menší množství paliva.

Některé hořáky mají prázdnou nádobku, v jiných najdete bělounkou minerální vatu. Není v nich žádný rozdíl, snad jen ten, že pokud v neděli večer zjistíte, že máte pouze poslední půllitr paliva do svého litrového hořáku, snáze se vám podaří ho zapálit.

Borovička v biokrbu nehoří
Neexistují žádné náhrady, které byste mohli do biokrbu nalévat místo palivového lihu – snad s výjimkou lékárenského spiritusu. Líh je bezvodý, 96procentní. Zbytek připadá na hořčiny a přísady, kterými jej musí výrobci znehodnotit, aby nepodléhal spotřební dani a kolkování. Jeho cena by byla bez této úpravy téměř desetinásobná.

Podchlazený líh se zapaluje trošku neochotně, takže ve studeném pokoji budete muset ke krbu přiložit plynový zapalovač i několikrát po sobě. Obzvláště pokud teplota klesla pod 15 stupňů. Proto ke každému z nich patří pistolový zapalovač, ve kterém si sami doplníte zásobu butanu. U hořáků s vlnou spoléháte na její vlastnosti knotu, u prázdných si umíte pomoci kovovou pomůckou pro posouvání, kterou namočíte do lihu a zapálíte.

Biokrb zapálí bezpečně i dítě, jediné na co je třeba myslet před prvním přiložením plamene je naplnit hořák palivem. Pokud se vám bude žádat dolít ho později, budete muset počkat než hořák vychladne. Líh se nalévá přes plastovou nebo kovovou nálevku, není šance že při troše soustředění cosi rozlijete.

Líh může vnést vůni do příbytku
Pokud důvěrně znáte zápach denaturovaného lihu, s biolihem je to o dost lepší. Výrobci se snaží vyladit přísady tak, aby zapáchal co nejméně. Ve vzduchu vždy bude při hoření jemný opar alkoholu, na ten si však přivyknete zakrátko. Je to jako když ucítíte parfém a po chvíli ho už vůbec nevnímáte.

Z těch, které jsme mohli vyzkoušet považujeme za nejjemnější Bionlů a Biokamin. Jakoby se aroma blížilo k vodce a hořčin z nich vlálo pomálu. Pokud milujete vonné paličky, vonné olejíčky a svíčky, můžete si vybrat i líhy, které byly olejem parfémovány.

Nejprve vyhárá líh, který do ovzduší s sebou strhává malé množství éterických olejů. Když však dohoří, z obnaženého holého plechu hořáku se vznese obláček kouře, který silnou vůni rozseje do celé místnosti. Je to tečka za hořením, které si všimnete i bez pohledu do topeniště. Vůní je tucet, nejpronikavější je snad vanilka.

Biokrb na stole dává smysl
Mobilní biokrb je jako plechová krabička s dvojicí skel, mezi kterými z hořáku stoupají plamínky. Vezmete si ho kamkoli se vám zlíbí, zapálíte ho a máte přibližně na 3 hodiny postaráno o příjemný zážitek. Právě takový je biokrb Toscana Table (99 €) při kterém regulujete intenzitu hoření kovovou destičkou na rukojeti.

Nic nemusíte připravovat, neváže vás žádné rozhodnutí o montáži. Zda chystáte slavnostní večeři, posezení v salonu nebo jen chcete rozehřát dřevěný zahradní domek, je to praktické řešení. S výkonem do 1,2-kilowattu nebudete mít pocit, že hřeje příliš. Jeho výkon statečně pokryje dobře izolovanou místnost o výměře přibližně 4×4 metry.

Je jako malá pecka, která plní i roli dekorativních svíček a můžeme říci, že je jakousi vstupní branou do světa biokrbů. Jak dobře vyhřeje zahradní domek nás velmi překvapilo natolik, že zvažujeme o jeho zařazení do inventáře. Je praktický, výkonem postačuje.

Uzavřený rám dává na výběr
I velký biokrb může být mobilní. Pokud mu dal výrobce krabicový formát a rám, který je pohledový jak zepředu tak ze všech čtyř bočních stran, vždy máte na výběr zda ho zavěsíte na zeď, nebo jej položíte na podlahu.

Když jsme se seznamovali s krbem Bioflame Grand M (289 €), měli jsme pocit že masivní, 14-kilogramové těleso o šířce 90 centimetrů musí být pevně osazeno na stěně, aby vynikla jeho majestátnost. V moderním minimalistickém provedení však přece jen dřímá v povrchové úpravě rustikální ráz.

Vytopili jsme s ním v sychravých dnech místnost o výměře přibližně 5×8 metrů a když jsme začali experimentovat s jeho přesouváním, zjistili jsme, že může měnit své místo vždy s novým uspořádáním místnosti. Sedí na podlaze a spodní část kovového torza se sotva prohřeje. Líbilo se nám, že plamen se nikdy neblíží zadní stěně a dosahuje skutečně dekorativního charakteru. Rozhoří se a pak už máte pocit, že všechno je jako z katalogu.

Dvojitý plášť ochrání tapety i dřevo
Je pravdou, že rámy biokrbů se zahřívají a mnohým nesvědčí přímá montáž na hořlavý podklad. Máte-li dřevěný obklad nebo papírové tapety, možná se vyplatí přizvat specialistu který má s osazováním zkušenosti. Izolační desky lze pod krb ukrýt, existuje i jiné řešení.

Určitě byste si na obrázcích a ani v prodejně na zdi nevšimli, že Bioflame Classic S (89 eur) má dvoupláštové stěny. Kovový plech tvoří dvě vrstvy, mezi kterými je vzduch jako izolant. Takto jsou řešeny boky, zadní stěna je rámečkem plechu předsazena tak, aby mezera vznikla mezi stěnou a zadní částí topeniště.

Díky tomu je montáž na problémový podklad možná bez úprav. Přišroubujete do zdi konzoli a krb zavěsíte přímo na ni. Jedná se o lehounký model o váze přibližně 7 kilogramů, který vytopí místnost s výměrou do 4×5 metru. Zepředu nablýskaný dekorativním povrchem, z boků vystupuje na černém rámu před zeď jako rám obrazu.

Tento na cenu vyladěný model sedne do standardní obytné místnosti bez pocitu, že byste byli o něco zkráceni. Jednou máte pocit, že v něm vidíte kus venkova, jindy zase nablýskanou krásu paláců, pak zase strohou modernu. Asi bychom ho bez obav umístili kamkoli, kde bude odměnou krásný, vysoký plamen. Jen rozhárání je o něco pomalejší, pro užší, účelně tvarovanou spáru.

Když teplo září do místnosti
Někdy se žádá, aby se teplo dralo do místnosti rychleji než jen se zahřátým vzduchem. Tehdy topení není jen o hořáku samotném, ale io jeho osazení ve tvarovaném torzu rámu. Zažili jsme biokrb, který přece jen dokáže teplo šířit do místnosti i sáláním.

Je jím Helios Anticor L od Toscany (199 €) v moderním provedení, které jakoby bralo inspiraci z designu nerezových kuchyňských spotřebičů a prvků. Natankujete mu hořák, zapálíte ho a začnete uvažovat o tom, jestli jste ho přece jen neměli umístit někde jinde.

Teplo se z něj šíří přibližně na 3metrovou vzdálenost, a tak se jeví být praktické takové osazení, při kterém krb jako reflektor směřuje na sedícího člověka. Zde ustupuje tvrdošíjný smysl pro design, hledáte místo ze kterého na vás bude směřovat v plné síle.

Líbil se nám svým mocným 3-kilowattovým hořákem, který při litrové kapacitě setrvá v provozu přibližně 5 hodin. To je dobrý výkon i do větší místnosti.

Biokrb může být také na míru
Výrobců je několik, designů jsou stovky, ne vždy však musíte kupovat biokrb celý. Pokud máte nepoužívanou krbovou kamnu s prosklenými dvířky, nebo krbovou vložku která pro vysoký výkon již po zateplení není použitelná, můžete si do ní nechat vestavět biokrb na míru. Nejednou to může stát méně, než koupě celého biokrbu.

O co jde? Vezme se jeden ze standardních hořáků a vyrobí se k němu černý plech, kterým se osadí do starého topeniště. Vznikne tak nový prostor s plápolajícím ohněm, který nešpiní místnost, nekouří a ještě vedle toho dělá i tolik tepla, kolik potřebujete.

Možná by si takovou úpravu dokázal vyrobit i šikovný kutil, možná byste se spokojili i se samostatným hořákem položeným v topeništi, který obsypete kamínky. Je to řešení, které se vyplatí brát na vědomí, ačkoli málokdo o tom ví.

Nekvalitu pocítíte až živě
Není jednoduché vybrat si biokrb, pokud listujete internetovými stránkami. Všechny se jeví být stejné, vždyť nejde o žádnou raketovou vědu. Každý plech a barevný nátěr však cosi stojí, takže pokud sáhnete po první lákavé Číně, může vás dohnat brzké zklamání.

Tenký plech který se ohýbá v teple plamene, barevný nátěr který obhárá či hořák, který při hoření praská jen proto, že se v něm natahují plechy. To vše je z nezdravého šetření, takříkajíc daň za kočku v pytli.

Máme naše domácí výrobce biokrbů, máme dovozce kteří sami přizpůsobují modely s pevnou konstrukcí. Nejednou vám napoví váha biokrbu, či tloušťka plechu jeho hořáku. Není to žádná skořápka, všude je masivní materiál.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora