Když se zima zeptá, co jste dělali v průběhu roku, měli byste se postavit k její výzvě s úsměvem na tváři. Pokud využijete pozvolného příchodu podzimu k tomu, abyste na svém příbytku dořešili drobné nedostatky, můžete projít topnou sezónou bez vrásek na tváři. S úsporou energie as příjemnějším klimatem.
Přestože by se mohlo zdát, že jde o úkoly pro ty, co obývají starší rodinné domky na venkově, pravý opak je pravda. I ta nejdrobnější úprava může vnést nečekanou změnu do domácnosti. Někdy stačí usměrnit teplo, jindy nastolit nový režim vytápění a vše je najednou jakési příjemnější a lepší.
Čtěte také:
Sedm tipů pro svěžejší vzhled vašeho příbytku
Čtěte také:
Když v kuchyni vládne elektrický gril
Čtěte také:
Připravte domů na podzim a zimu
Čtěte také:
Takto vypadá skutečně minimalistický nábytek
Sepište na papír slabiny
Není odborníka, který by zmapoval vaši domácnost lépe než vy. Ze zkušeností umíte říci, která místnost je nejchladnější, ve které vás trápí průvan a kde je horko k nevydržení. Rok za rokem zažíváte stejné scénáře a možná jen vinou své nerozhodnosti jste dosud nezvrátili drobná trápení.
Sedněte si a na arch papíru sepište všechny bolíčky a vyvěste je na místo, kolem kterého denně přecházíte. Postupně se rozhodnete, které nedostatky vyřešíte sami, se kterými vám pomohou známí či přátelé a na které si zavoláte zkušené řemeslníky. Bez stresu budete mít dost času na to, abyste nezapomněli na žádný z detailů. Všechno, co se vám podaří napravit dnes, vám bude přinášet užitek po několik let.
Některé úpravy budou jen drobnou údržbou, jiné možná přerostou do investice, se kterou jste na začátku roku příliš nepočítali. Časový předstih vám pomůže při sestavení rozpočtu, abyste některé z bolíček opět bez východiska nepřesunuli do dalšího roku.
Utěsněte okna a dveře
Je to úkol, o kterém se snáze mluví, jak skutečně řeší. Pokud se vás někdo snaží přesvědčit, že do netěsných rámů stačí vlepit nové gumičky, pravděpodobně to nikdy nezkoušel a neví, jaké nepříjemnosti vás mohou zastihnout. Každé okno či dveře ptají samostatný přístup a někdy se bez řemeslníka opravdu neobejdete.
Tloušťka spár se může lišit nejen od okna k oknu, ale také od jednoho jeho rohu k druhému. Vše zjistíte, pokud mezi okenní či dveřní křídlo a jeho rám vtisknete kus zahřáté plastelíny a přivřete ji. Svým tvarem se přizpůsobí netěsnosti a prozradí vám, jaká tloušťka těsnícího pásku se vejde dovnitř.
Ty nejtenčí jsou z molitanové pěny, ale obvykle nevydrží déle než jednu sezónu. Jsou dočasným řešením na poslední chvíli, kdy zachraňujete situaci za každou cenu. Pokud nejprve okenní rám omyjete a odmastíte lihem, lepidlo přilne k podkladu a dočasné těsnění vydrží do následující sezóny.
Dutá silikonová těsnění nejsou nejlevnější, dokáží však vyrovnat spáru, která je na jedné straně široká milimetr a na druhé i pět. Tenkostěnná trubka nalepená na rámu se bez odporu přizpůsobí této nerovnosti. Pokud její osazení svěříte řemeslníkovi, místo samolepícího pásku použije profil, který zasune do drážky, kterou v rámu vytvoří.
Gumová těsnění s profily P, D či E obvykle vyplní pouze rovnoměrnou spáru, jakou najdete většinou na interiérových dveřích. Chcete-li experimentovat, pořiďte si v metráži více různých těsnění a hledejte ta správná. Zda funguje těsnění spolehlivě, ověříte pomocí kahance. Plamen se bude i při sebemenším průvanu nachylovat.
Zavěste záclony, nejsou staromódní
I přes těsná okna se do místností plíží chlad. Stalo se módním zlozvykem zbavit se záclon a závěsů, aby ustoupily hliníkovým či plastovým žaluzím. Možná to diktují obrázky v časopisech a reklamní výlohy prodejců obloků, pravda však je, že v našem klimatickém pásmu přece jen záclony a závěsy mají cosi do sebe.
Dokáží vytvořit novou oddělující vrstvu mezi okenním prostorem a místností. Pokud je nastrojíte tak, aby tvořily dělící čáru mezi radiátorem a ostěním, vytvoříte tak nový vzduchový polštář, který bude zpomalovat přestup chladu do místnosti.
Najednou jakoby dvojskla měla o jednu vrstvu navíc. Přes den tenkou – záclonovou, v noci mnohem účinnější ze silného závěsu. Takto lze ušetřit téměř desetinu energie, která je potřebná k vytopení místnosti.
Chcete-li se vrátit v minimalistickém interiéru k záclonám a závěsům, bude to znamenat, že je třeba je na něco pověsit. Staré kolejničkové garnýže s modernějším čelním obkladem jsou fajn, pokud si však troufáte pouze na montáž dvojice držáků s tyčí, je to na vás. Taková změna vás může zbavit nejedné starosti.
Tam, kde se v příštím roce chystáte k výměně starých oken za nová, pomůže ještě jeden malý zázrak. Je jím fólie, kterou dokážete nalepit na okenní rám z interiérové strany. Na vyčištěný povrch nalepíte pásku, na pásku přiložíte fólii a fénem ji nahřejete tak, aby se zcela napnula do dokonalosti. Za záclonou bude téměř neviditelnou a už letos se dostanete na půli cesty k novému, dohodnutému dvojsklu. Bohužel reflexní, pokovenou vrstvu zatím takové fólie nemají.
Překryjte chladné plochy
Stává se to často. Podíváte na teploměr a ten vás přesvědčuje, že se při 20 °C se musíte cítit příjemně. Přesto cítíte, jak vám chladnou nohy nebo jak na vás z přilehlé stěny sálá nepříjemný chlad. Přestože teplota vzduchu je naprosto v pořádku, přece jen k tepelné pohodě v místnosti cosi chybí.
Není tajemstvím, že kompozitní plovoucí podlahy jsou studenější, než bychom si přáli. Jsou z hustého materiálu, který nedokáže odrážet teplo lidského těla. Zatímco na koberci se cítíme mnohem příjemněji i v ponožkách, na plovoucí podlaze hledáme pantofle.
Osvěžit domácnost kusovým kobercům zvládnete i sami, s metráží, kterou je třeba přiříznout na míru místnosti, si poradí jen zkušenější kutilové. V úvahu však přichází i nová nášlapná vrstva podlahy. Velice příjemné jsou lamely z korku, praktické jsou také kobercové čtverce, které lze nalepit na starou podlahu pod nimi. Moderní materiály se udržují velmi dobře, nemusíte se bát, že přijdete o komfort, který vám do domácnosti při úklidu přinesla laminátová podlaha.
Chladné bývají ovšem i obvodové stěny. Někdy pomůže, přestěhujete-li nábytek tak, aby objemnější sestava tvořila příjemný tepelný štít, jindy to může být textilní závěs, tapeta, či dokonce předsazená stěna ze sádrokartonu, pod kterou se ukrývá izolační vrstva. Cosi zvládnete sami, některé práce přímo volají po zručném známém nebo řemeslníkovi. Pohlížejte na ně jako na investice, které budete využívat celé roky.
Velkým problémem starších rodinných domků jsou betonová schodiště. Jsou tepelným mostem, který vnáší chlad do interiéru a narušuje tepelnou pohodu. I zde se vyplatí pouvažovat nad krycí vrstvou, která by byla izolací. Zda to bude lehký smrkový masiv nebo pěnová izolace s pevnou nášlapnou vrstvou, je pouze na vás. V nejednom domě se najde schodiště, které majitelé dali obložit jen proto, že bylo nejchladnější částí domu. Taková investice přinese hned dva užitky najednou – lepší tepelnou pohodu a krásnější vzhled unavených schodů a podesty.
Nasměrujte teplo směrem k vám
Je fajn, pokud radiátor ohřívá místnost, není však účelné, aby vytápěl i stěnu, která stojí za ním. Řešením jsou odrazové fólie, které se v mnohém podobají reflexní turistické karimatky. Čím tlustší jsou, tím lepší účinek od nich lze očekávat.
Chcete-li se pustit do svépomocné montáže, poohlédněte se v hobby prodejně po oboustranné pěnové lepicí pásce. Ta zajistí dobrý kontakt i se strukturovanou stěnou, aniž byste museli radiátor odmontovat. Pásku naneste po celém obvodu a přes střed plochy udělejte dva vodorovné pruhy navíc. Tak budete mít jistotu, že se fólie po čase neodlepí. Často je však třeba zastřižením vyřešit kolizi s konzolou, na které je radiátor namontován. Nemějte obavy, nic nebude vidět, fólie se ukrývá za radiátorem.
Pokud se vám nelíbí standardní ukončení fólie, oběhněte její obvod dekorativní lištou – plastovou na obkládačky, pěnovou na stropy či dřevěnou pro všestranné použití. Pokud je přetřete vhodným odstínem barvy, výsledek bude více než dobrý. Taková úprava však poněkud zvýrazní sklon radiátoru, který jakoby padal na jednu ze stran. Namontován byl správně, jen jste si toho dosud nevšimli.
Rozhýbejte vzduch vrtulí
Bez ohledu na to, zda topíte v pokoji radiátorem nebo peckou, teplý vzduch uniká vždy nahoru. Zatímco od pasu nahoru se potíte, při zemi byste přece jen snesli o pár stupňů více. Není lepšího řešení, než dát vzduch do pohybu, aby se místnost přehřála rovnoměrně.
Stropní ventilátor je skvělým pomocníkem. Má tři různé rychlosti a dokáže tlačit teplý vzduch zpod stropu k podlaze. Aniž by rozfoukal noviny po pokoji, umí na přání vzduch vždy promíchat. Bez nové elektroinstalace lze starý lustr vyměnit za nový, s takovou kombinovanou funkcí. K propracovanějším modelům patří také dálkový ovladač, se kterým budete mít ovládání na dosah ruky – aniž byste museli táhnout za šňůrky.
Pro krbová kamna jsou zase v nabídce ventilátory, které ženou horký vzduch do středu místnosti. Nemají baterie, nepřipojují se k zásuvce. Žene je rozdíl teploty mezi povrchem topidla a vzduchu. Ty snadněji vyrábějí energii na pohon polovodičovým peltierovým článkem a nesnesou přílišné přetápění. Proto na litinovou kamnu vybírejte raději takový model, který žene roztažnost ohřívajících se a ochlazujících plynů.
Podobná řešení jsou v prodeji i pro radiátory, v jejichž moci je zrychlit předávání tepla do místnosti. Jsou to moduly s ventilátory, které je třeba připojit do zásuvky. Aktivují se vždy tehdy, když se radiátor nahřeje, vypnou se, když ochladne. Ty pro zvýšení účinnosti radiátorů se montují na spodní stranu, ty, které mísí vzduch v místnosti, na vrchní. Vězte, že pokud jste o nich dosud neslyšeli, za chvíli se na vás budou valit ze stránek časopisů spolu s dekorativními kryty, které dokážou ukrýt starý, nevzhledný radiátor pod moderní šat.
Zvažte návštěvu topenáře
O tom, že topné kotle a komíny potřebují pravidelnou prověrku a revizi, není pochyb. Jen málokdy se však stane, že podobnou revizí projde i celá topná soustava domu. Přestože sestává pouze z několika radiátorů a trubek, přece jen v nejednom domě se najdou řešení, jak zlepšit efektivnost topení.
Menší radiátor lze vyměnit vždy za větší a opačně, větve, které byly před desítkami let vybudovány bez zkušeností, lze doplněnými ventily vyregulovat tak, aby se přes ně teplo do místností šířilo rovnoměrně. Pokud se k tomu přidá i novější a modernější řízení, může to přinést úsporu nejen u plynového a elektrického kotle, ale i tam, kde se topí pevným palivem.
K takové drobné modernizaci se často přibere i nové izolování trubek v suterénu, díky čemuž se více tepla dostane do obytných místností než do technických. Není měsíc, ve kterém by topenáři neměli práce přes hlavu. V těchto měsících se však s nimi spíše dohodnete na termínu než koncem podzimu, kdy se musí pustit do havárií tam, kde domácí pánové zanedbali své povinnosti.
Každá úprava stojí peníze a je na vás, abyste si postavili priority tak, aby vám přinesly nejlepší užitek. Pokud se neumíte rozhodnout, myslete na pohodlí a komfort více než na účet za teplo. Tak budete mít jistotu, že svá rozhodnutí nebudete litovat.