Na vajíčka není třeba čekat do jara

- Komerční sdělení -brilantní

Domácí vajíčka dají bábovce nevídanou lehkost a šťavnatost, míchaná vejce z nich chutná výborně i bez soli a pokud přijde na barvu a velikost jejich žloutků, vždy je co pochlubit. Přestože nutriční skeptici tvrdí, že se v ničem neliší od těch ze supermarketu, hospodyňky a milovníci dobrého jídla vědí své.

Není proto překvapením, že kury se vracejí zpět do venkovských dvorů. Opětovně je začínají chovat ti starší, což se zapřísahali, že už mají drobnochovu dost a zkoušejí to i mladí, kteří sbírají první zkušenosti. Slepice jsou nenáročné, ale aby byla jejich snáška štědrá, vyžadují trochu péče a pozornosti.

Čtěte také:

Vlastní citrónovník: Užijte si chuť čerstvých citronů z vaší zahrady

Čtěte také:

Lihový biokrb komín nepotřebuje

Čtěte také:

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

Čtěte také:

Vitamíny, které rostou před očima

Čtěte také:

Kde hledat starožitné poklady do bytu

Čtěte také:

Liška

Zimní měsíce nemusí být hluché
Když přijdou krátké zimní dny, v kuríně jako by se začala ztrácet vajíčka. Slepice přestávají nést jedna po druhé, a přestože počasí není chladné, přece jen vajíček je méně, než bychom chtěli.

Pokud jste dosud vinili z výpadků přírodu, vězte, že všechno může být jinak. Aniž byste starý dřevěný kurín museli vyměnit za klimatizovanou halu se snáškovými klecemi.
Pohyb a slunce dělají zázraky. Znuděná kuře, která celé dny prosedí na podlaze kuře, protože se bojí vykročit do sněhu, nemá chuť ani na sport, ani na snášení vajíček.

Potřebuje trochu postrčit, aby se z nudného vyčekávání na příchod jara pustila do pohybu. Zatímco staří sedláci měli výborné zkušenosti s hlubokou podestýlkou, ti modernější to zkoušejí s různými hračkami z přírodních materiálů.

Jak rozproudit krev
Pro začátek stačí jen vzbudit pozornost a zájem. Pokud se na podlaze z večeře do rána objeví 40centimetrová vrstva slámy a plev, celé hejno bude mít co dělat, než se na každém místě prohrabe až k zemi. Obzvlášť v případě, že z výběhu zmizí válovky s obilím a budou si ho muset trpělivě hledat a vyhrabávat ze slámy. To rozproudí krev i těm největším lenivcům. A pokud se sláma trousí i před dvířka do výběhu, půjdou si ji poohlédnout ze zvědavosti všichni.

Zaujme i starý jutový pytel visící na šňůře, zda palice kukuřice, nebo jablíčka, na které lze dosáhnout jen s tou největší námahou.

Od takové zábavy je už jen na skok ke koridoru, který vede do opuštěného skleníku či fóliovníku. Sluneční koupel je jako balzám, který naruší fádnost krátkých zimních dnů. Přestože teplota nemusí stoupat vysoko, každý skleník stojí na rozdíl od kuřina na tom nejvyhřátějším místě.

Už po prvním dni jakoby se hřebínky na hlavách začaly vybarvovat do syté červeně a za několik dní to cítit i na četnosti vajíček ve snáškových hnízdech.

Výživa pomůže překonat chlad
Není tajemstvím, že obilí je chovatelem na venkově přece jen blíže než vyvážená krmná směs, vyladěná na podmínky velkochovu. Ráno šrot s kuchyňskými zbytky a k večeři obilí nemusí fungovat tak spolehlivě, jako v letní sezóně.

Každá ze slepic musí zahřát nejprve sebe, aby přebytečnou energii mohla investovat do výroby vajíčka. Tuky na žloutek a bílkoviny na bílek se nenaberou jen tak ze vzduchu.

Do ranního šrotu patří k teplé vodě i kalíšek slunečnicového oleje, obilí bude výživnější, postojí-li půl dne ve vodě a ponecháme mu den či dva času na naklíčení. A abychom nahradili chybějící trávu, plevel a zahrádkářské zbytky, ideální je sušená tráva zpod trávníkové sekačky, kterou jsme si přes léto přesušili na chodníčcích. Je mnohem jemnější než senná řezanka a za její intenzivní vůní a sytě zelenou barvou se hltavě rozjede každá ze slepic.

Ti odvážnější se mohou pustit i do drožďování šrotu. Je to, jako byste chystali kynuté těsto, ale bez hnětení. Kvasnice se u teplé pece začnou množit ve spařeném šrotu a poslouží jako živé bílkovinné krmivo. Příprava sice žádá několik hodin čekání, pokud to však jednou zkusíte, už to jde samo.

Nejdůležitější je však nepřetržitý přístup k vodě. Ačkoli by to mělo v mrazivých dnech znamenat, že napáječka bude vytápěna. Dnes už není třeba nic pracně vyrábět, vše už koupíte hotové v chovatelských prodejnách.

Delší den nemusí stát mnoho
Aktivní slepice v pohybu velmi dobře reagují na prodloužení dne. Jedny spínací hodiny a úsporná žárovka v kurinu nemusí být drahým luxusem. Umělé prodlužování dne sice nejde bok po boku s přírodou, zdá se však, že slepičkám to nijak nevadí. Pokud je žárovka probudí o dvě hodiny dříve než vycházející slunce, hospodyně to pocítí na snášce.

Proč však vstávat spíše místo toho, aby byly dny delší večer? Je mnohem jednodušší rozsvítit žárovku bez rozmyslu, než pomaličku ji stmívat tak, aby kury s kohoutem potrefily na svá bidla. Vypnutí svícení z minuty na minutu by je nadobro rozladilo a v kuríně by zavládl nepořádek.

Při výběru úsporného světelného zdroje si všimněte jeho odstínu. I při nižším světelném výkonu přinese zářivka s teplým světlem více užitku než ta se studeným.

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale modré barevné spektrum jako by bylo pro ptactvo neviditelné. Pokud je třeba odchytit některou ze slepic, s LED lucernou s modrým světlem v kuríně v noci nenastane žádné znepokojení. Přestože při ruchu všichni otevřou oči, jako by nadále byly v naprosté tmě.

Mějte oči otevřené
Někdy se stává, že ačkoli děláte vše pro pobavení slepic, přece jen vyskakují ze snáškových hnízd a snaží se tomuto osudovému místu vyhnout. Vezmete-li lupu a nahlédnete do koutů snáškových hnízd, objevíte tam drobné parazity, které tam číhají na svého opeřence.

Do chovu se dostali od svobodného ptactva, které obzvlášť v zimě nevynechá příležitost hodovat na válečcích vedle slepice. Ať už jsou to hrdličky, strnady, nebo kdokoli jiný, ve svém peří přinese návštěvníky. Ti ztrpčují život kurám a pokud nezasáhnete včas, přemnoží se tak, že v každé spáře je budou celé kolonie.

V takovém případě už obyčejná bedýnka s pískem nebo popelem nestačí a je třeba přidat cosi k přilepšení. V chovatelských prodejnách naleznete přípravek Ekosip, který funguje mechanickým způsobem. Udusí parazity při popelení slepic. A tu změnu na snášce zaručeně poznáte.

Tři sezóny a dost
Přestože slepice ve své službě stárnou, přece jen ty staré mají cosi do sebe. Pokud je nepřekrmujete, snášejí rok od roku stále větší vajíčka. Přestože jich je pomálu, na hmotnosti byste zjistili, že z nich není méně užitku než z těch mladších. To jen četnost nahradili objemem.

Nepsaným pravidlem však je, že pro vesnickou kuru jsou souzeny tři snáškové sezóny a poté šup do polévky. Není kuřete, které by v sobě ukrývalo tolik chuti, jako vynošená slepice ve svých nejlepších letech. Výměna hejna však nemusí být pro kuchyni hospodyňky bolestná a nemusí to vždy znamenat, že ze spíže se vytratí velká vajíčka a nahradí je mnohem menší – od mládek. Stačí jen každý rok obměnit třetinu z nich a tak je každá sezóna stejná jako ty ostatní. Takto se to dělá od nepaměti a měli by se o tom dozvědět i ti, kteří s kuřemi teprve začínají.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora